SK CZ PL

Kúpele Nimnica: Turistické zaujímavosti

Turistické zaujímavosti pri kúpeľoch Nimnica, oblasť Javorníky.

Prítomnosť Nimnickej priehrady na južnom okraji Javorníkov je zaujímavá pre vodných športovcov a rybárov, v tesnej blízkosti sú kúpele so soľnou jaskyňou a vyvierajúcou kyselkou.

Celá oblasť Javorníkov je známa hubárska oblasť bohatým výskytom viacerých druhov húb.

Javorníky

Oblasť Javorníkov patrí do oblasti ležiacej na rozhraní oceánskych a kontinentálnych vplyvov teda oblasti kde sa v priebehu roka niekoľko krát vystriedajú vzduchové hmoty rozličných vlastností. Vrchovinná časť Javornikov patrí do mierne teplej klimatickej oblasti kde priemerná letná teplota je 16 až 17 stupňov a priemerná zimná je -5 stupňov.

V Javorníkoch je doba trvania snehovej prikrývky 150 dní prvý sneh sa objavuje už v polovici októbra a posledne snehové prehánky môžu prekvapiť ešte začiatkom mája.

Častý je vznik teplotných inverzií kedy sú teploty v dolinách nižšie ako na priľahlých svahoch pohorí. Je to celoročný úkaz najčastejšie sa vyskytujúci v zimnom období, kedy trvá aj niekoľko dní.

Rieky ktoré pramenia v Javorníkoch patria do povodia Váhu pramení tu aj jeden z najväčších prítokov Váhu a to rieka Kysuca ktorá pramení v severnej časti Javorníkov.

Najlepšie miesta Javorníkov

Z turisticky najvybavenejších miest odporučíme horské strediská na hrebeni Javorníkov - Biely Kríž, Bumbálka (slovensko - český hraničný prechod, lyžiarske stredisko), Pindula (horské sedlo) a Kohútka - Portáš, ale aj turisticky rozvíjajúce sa obce, hlavne výstavbou lyžiarských vlekov, bežkárskych a cykloturistických trás - Makov, Veľké Rovné, Papradno-Podjavorník, Horná Mariková, Čertov.

Vo viacerých rázovitých obciach typických romantickými dreveničkami vznikli strediská agroturistiky a hippoterapie, rybárne, penzióny, chaty a drevenice na prenájom, salaše s typickými ovčími syrovými výrobkami.

Ubytujte sa v Nimnici a užite si okolie

Na výber je viacero ubytovacích zariadení pre náročných aj nenáročných návštevníkov. Samozrejmosťou sú aj liečebné, wellness a iné pobyty, keďže Nimnica je zároveň aj kúpeľným mestom.

Hotely / Pobyty / Akciové pobyty